Czy guma do żucia jest zdrowa?
A czy wiedziałeś, że mechanizm żucia gumy można porównać do intensywnych ćwiczeń na siłowni? Niestety- długi trening wzmacniający angażujący mięśnie żucia do intensywnej pracy, bez jednoczesnego utrzymywania naturalnej długości i elastyczności mięśni może przyczynić się do pojawienia się dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia!
Zauważono, iż dysfunkcje te zaczynają dotyczyć coraz większej części populacji. Co ciekawe, stanowią jeden z najbardziej nasilonych problemów stomatologicznych zaraz obok próchnicy i chorób przyzębia. Problem jest dosyć duży, bowiem uważa się, iż zaburzenia czynnościowe w obrębie układu ruchowego żucia mogą dotyczyć nawet 40-90% społeczeństwa.
Jakie są objawy?
- ból o charakterze ostrym lub przewlekłym w obrębie mięśni żucia i/lub stawów skroniowo-żuchwowych,
- zwiększone napięcie mięśni żucia, bolesność uciskowa i/lub przerost,
- objawy dźwiękowe w stawach skroniowo-żuchwowych,
- nieprawidłowe ruchy żuchwy.
Co więcej, wyżej wymienionym objawom może towarzyszyć również wzmożone napięcie i bolesność w okolicy mięśni głowy, szyi, pasa barkowego, kończyny górnej, a nawet klatki piersiowej.
Kogo dotyczą dysfunkcje układu ruchowego narządu żucia?
- Dysfunkcja dotyka osoby w różnym wieku, ze zróżnicowanych warstw społecznych.
- Nieznacznie częściej dysfunkcja diagnozowana jest u mieszkańców dużych miast, o wysokim wskaźniku rozwoju cywilizacyjnego i przemysłowego.
- Zaburzenia znacznie częściej stwierdzane są u kobiet pomiędzy 20 a 40 rokiem życia.
Wielu autorów opisuje wzrost częstości występowania zaburzeń od 30-60% w wieku 7-11 lat do aż 80% w wieku 19 lat (mówi się, że przyczynia się do tego rosnący stres związany z rozpoczęciem nauki, egzaminami, zmianą środowiska oraz wchodzeniem w dorosłe życie).
Jak leczyć wspomniane dysfunkcje?
Wzmożone napięcie mięśniowe można zredukować przy zastosowaniu indywidualnie dobranej fizjoterapii (odpowiednich technik manualnych oraz stretchingu), co korzystnie wpłynie na ukrwienie, elastyczność oraz prawidłową długość mięśni żucia.
Masz podobne problemy?
Pomożemy Ci uporać się z tą dolegliwością.
Biblio:
https://bit.ly/2QSkzQW
https://bit.ly/2OOdwGp